Podróżujemy po świecie i zbieramy najsmaczniejsze inspiracje kulinarne.
Polub nasz Facebook, aby na bierząco poznawać je razem z nami.

Ajvar

PRZEPIS:

  • Rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni.
  • Warzywa płuczemy pod bieżącą wodą. Z papryk usuwamy gniazda nasienne, po czym kroimy na 4 części, a bakłażana kroimy w 1 cm plastry. Ostrą papryczkę przecinamy wzdłuż na pół i usuwamy nasiona. Cebulę zostawiamy w łupinie i kroimy na 4 części. 
  • Wszystkie przygotowane warzywa wykładamy na blasze przykrytej papierem do pieczenia wraz z pozostawionym w łupinach czosnkiem i wkładamy do piekarnika na ok. 2o minut.
  • Obieramy czosnek i cebulę z łupin, po czym przekładamy wszystko do kielicha blendera lub innego wysokiego naczynia i miksujemy na gładki krem wraz z przecierem pomidorowym oraz przyprawami.*  

    *Wskazane jest, aby warzywa były obrane w zależności od mocy blendera. W łatwy sposób można to zrobić zaraz po upieczeniu: wsadzić na około 10 minut do folii i szczelnie ją zamknąć, co spowoduje, że skórka częściowo odejdzie od miąższu i łatwo ją będzie można zdjąć. Jest też inny sposób na szybkie pozbycie się skórki z papryki i bakłażana – opalanie ich na palniku. Notabene, jest to tradycyjna metoda przygotowania pasty Ajvar. Próbowałam zrobić ją na wiele różnych sposobów i nawet ze smażonych warzyw wychodzi smakowita, także jak zwykle przepis jest tylko wzorcem, który można modyfikować według własnych preferencji i gustu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.