Ajvar

Ajvar pasta Ajvar

PRZEPIS:

Rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni.


Warzywa płuczemy pod bieżącą wodą. Z papryk usuwamy gniazda nasienne, po czym kroimy na 4 części, a bakłażana kroimy w 1 cm plastry. Ostrą papryczkę przecinamy wzdłuż na pół i usuwamy nasiona. Cebulę zostawiamy w łupinie i kroimy na 4 części. 


Wszystkie przygotowane warzywa wykładamy na blasze przykrytej papierem do pieczenia wraz z pozostawionym w łupinach czosnkiem i wkładamy do piekarnika na ok. 2o minut.


Obieramy czosnek i cebulę z łupin, po czym przekładamy wszystko do kielicha blendera lub innego wysokiego naczynia i miksujemy na gładki krem wraz z przecierem pomidorowym oraz przyprawami.*

 

*wskazane jest, aby warzywa były obrane w zależności od mocy blendera. Można to zrobić jeszcze przed ich upieczeniem, bądź też zaraz po upieczeniu wsadzić na około 10 minut do folii i szczelnie ją zamknąć, co spowoduje, że skórka częściowo odejdzie od miąższu i łatwo ją będzie można zdjąć. Jest też inny sposób na łatwe schodzenie skórki z papryki i bakłażana – opalanie ich na palniku, co jest z resztą tradycyjną metodą przygotowania pasty Ajvar. Próbowałam zrobić tę pastę na wiele różnych sposobów i nawet ze smażonych warzyw wychodzi bardzo smaczna, także jak zwykle przepis jest tylko wzorcem, który można modyfikować według własnych preferencji i gustu. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.