Barszcz czerwony
Przepis ten chociaż jest łatwy i wymaga zaledwie kilku minut przygotowań, to żeby uzyskać prawdziwą głębię smaku potrzebuje czasu. Barszcz powinien gotować się przynajmniej 2 godziny na małym ogniu, po czym dobrze jest jeszcze wstawić go na noc do lodówki, aby wydobyć cały smak i aromat z warzyw oraz przypraw.
PRZEPIS:
- Seler, pietruszkę, marchewki oraz buraki obieramy, po czym kroimy wszystkie warzywa na mniejsze kawałki i płuczemy. Następnie przekładamy je do dużego garnka (od 2,5 l), dodajemy liście laurowe, ziela angielskie i zalewamy wodą nieco ponad poziom warzyw. Przykrywamy garnek i zagotowujemy zupę, po czym zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy co najmniej 2 do 3 godzin. Następnie zalecamy odłożenie barszczu na noc do lodówki, ale jeśli akurat nie ma na to czasu, możemy również z powodzeniem użyć już w ten sposób przygotowanego wywaru.
- Przelewamy barszcz przez sito, które zostawiamy na kilka minut, aby odciekła cała woda z warzyw. Wywar zagotowujemy z dodatkiem majeranku i zostawiamy na małym ogniu 3-4 minuty. Na koniec zakwaszamy lekko sokiem z cytryny i doprawiamy solą oraz pieprzem do smaku. Można jeszcze raz przecedzić barszcz przez sito, aby był klarowny.
- WERSJA GRZYBOWA
W celu uzyskania delikatnie grzybowego aromatu można gotować barszcz od samego początku z dodatkiem 5-6 suszonych borowików. Osobom lubiącym dominujący smak grzybów w barszczu proponujemy przygotować wywar z poniższych składników: 1 szklanka suszonych borowików 2-3 ostre papryczki (można pominąć) 4 liście laurowe 8 ziaren ziela angielskiego 500 ml wody Gotujemy na małym ogniu przez 20 minut, po czym doprawiamy solą oraz pieprzem i łączymy z barszczem pod koniec jego gotowania, najlepiej stopniowo, próbując w trakcie, aby dostosować intensywność smaku pod własne kubki smakowe.