Dakos
Przekąska bazująca na zaledwie kilku składnikach, ale w tej prostocie ukryty jest fenomenalny smak, zdrowie i kwintesencja greckiej kuchni. Oczywiście jeżeli zadbamy o najwyższej jakości produkty.
Dakosy to przede wszystkim jęczmienne suchary zwane paximadia. Powstały dzięki zaradności gospodyń, które nie mogły pozwolić sobie na codzienne pieczenie chleba i opracowały sposób na dłuższe jego przechowywanie – piekły go dwukrotnie. Taka obróbka wysusza pieczywo, nadaje charakterystycznego smaku i przedłuża jego datę ważności o kilka miesięcy.
Pochodzą z Krety, ale znaleźć je można praktycznie w całej Grecji, a w szczególności na wyspach. Ma też wielu swoich naśladowców, jak np. „Tosty z Zakynthos”, także przy trudnościach z zakupem tradycyjnego pieczywa można użyć innych sucharków, najlepiej z mąki jęczmiennej lub podbiec bagietkę, czy też grahamkę i przygotować według poniższych wskazówek.
PRZEPIS:
- Suchary, aby można było zjeść nie łamiąc sobie przy okazji zębów trzeba zanurzyć na chwilę w misce z wodą. Tylko w przypadku paximadia, inne suchary lub opieczone pieczywo nie trzeba nawilżać. Następnie polewamy sucharki obficie oliwą.
- Pomidory obieramy (najlepiej nacinając skórkę i zanurzając we wrzątku, aby szybko zeszła). Miąższ drobno siekamy albo przecieramy przez sito. Przyprawiamy tymiankiem, oregano oraz pieprzem do smaku i mieszamy.
- Ser feta oraz oliwki drobno kroimy, po czym kładziemy wraz z pomidorami na suchary – wymieszane lub warstwowo. Na wierzch można położyć listki pietruszki i ewentualnie skropić jeszcze oliwą.
- Gotowych dakosów nie trzeba solić, chyba, że używamy innego sera niż feta – bardzo dobrze komponuje się też ser Mizithra, który jest często używany w Grecji, a w smaku mniej słony, a bardziej kremowy i delikatniejszy. Można też wykorzystać ser ricotta lub inny tego typu, najlepiej owczo-kozi. Zamiast oliwek można też użyć kaparów.