Fondue serowe
Według podstawowej, znanej z alpejskich kurortów receptury jest to roztopiony ser w którym maczane są kawałki chleba, warto jednak urozmaicić potrawę o większą ilością składników.
Fondue sprawdza się na romantyczną kolację, jak i spotkania w większym gronie bliskich, zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Szwajcarski wynalazek, genialny w swej prostocie.
Tylko, czy to rzeczywiście takie proste?
Trzeba znać dwa podstawowe czynniki decydujące o powodzeniu w jego przygotowaniu.
Wielu się głowiło, co też ci Szwajcarzy robią, że udaje im się uzyskać jednolitą kremowo-serową konsystencję. A tajemnica tkwi w serze, dlatego do fondue najlepiej sprawdzają się szwajcarskie sery, jak emmentaler, czy gruyere.
Drugim czynnikiem jest wino. Powinno być białe, wytrawne. Woda w nim zawarta daje odpowiednie warunki to roztopienia się sera, a kwas rozpuszcza wiązania między białkami sera, dzięki czemu (jak i dzięki temperaturze) zmienia on swoją konsystencję na płynniejszą. W podobny sposób zadziała woda z cytryną.
Dodatkowo ważne jest też mieszanie, aby nie było zbyt intensywne, jak i zbyt mozolne. Miarowe i spokojne ruchy. Istotnym elementem jest temperatura w trakcie gotowania, nie może być za wysoka. Nic się tym nie przyspieszy, a jedynie może nam powstać grudkowa breja. Jeżeli wywar zaczyna buzować to znaczy, że przesadziliśmy z podgrzewaniem.
Fondue dla dwojga
- Sery ścieramy na dużych oczkach tarki.
- Mieszamy mąkę ziemniaczaną z winem, aż powstanie jednolita konsystencja, bez grudek.
- Stawiamy na ogniu duży garnek wypełniony w 1/3 wodą do którego wkładamy mniejszy. Do mniejszego garnka wlewamy wino i jeśli używamy to dodajemy również tymianek oraz czosnek. W momencie, gdy wino podgrzeje się dodajemy partiami ser, za każdym razem jednostajnie mieszając.
- Doprawiamy do smaku pieprzem i przelewamy do naczynia na fondue (z możliwością podgrzewania od spodu).
- Nabijamy na szpikulce lub patyczki do szaszłyków składniki i maczamy w serowym sosie. Jako dodatki można użyć:
- Kawałki pieczywa,
- Podsmażone pieczarki, bakłażan, cukinia,
- Ugotowane lub upieczone brokuły, ziemniaki, bataty, buraki,
- Świeża papryka, marchewka, seler naciowy,
- Usmażone krewetki, kurczak itp.